lety mimo

Novoroční rozhovor

01.01. 2019
 • Vaše hudební nezařaditelnost je pro fajnšmekry výhodou a pro masy na obtíž… jak s tím bojujete?
  C: My s tím nijak nebojujeme :-), děláme to, jak nás to baví a kdo si v tom chce něco najít, ten si to najde a kdo ne tak ne. Vlastně to asi ani jinak neumíme a hlavně by nás to taky nebavilo, hrát jen jeden vyhraněnej styl.
  L: Já myslím, že člověk musí vydržet a dělat to svoje a jednou se to může obrátit a stát se výhodou. Jak je někdy u umělců stává, tak to může přijít až in memoriam.
 • Kolikáté album to vlastně je? Řadovka či celkem… jak to počítáte?
  L: Nikdy jsem nebyl dobrý počtář, takže nevim… je toho už tolik, že to nedokážu spočítat, to spíš Cvanc…
  C: Bereme to jako šestý řadový album, pak tam je samozřejmě ještě živák, výběrovka a EP, ale ty nepočítáme jako řadový desky.
 • Nové CD je pojato jako koncepční album (záměr nebo náhoda nebo vývoj)? 
  L: Tak to ono úplně koncepční album není, jako že by se z toho dal udělat nějaký muzikál, nebo tak. Ale můžeme v tom najít nějakou zastřešující myšlenku.
 • Název s číslovkou je návrat k debutu Spacepunk 2001? 
  C: Může to odkazovat na náš debut, původně jsme zvažovali i název Civilizace XB-1, ale to nám pak nedávalo moc smysl, tak jsme se rozhodli pro Civilizace 3000.
  L: Ale asi bych to tak úplně nespojoval, je to svébytné album.
 • Civilizace 3000 zní závažně…
  L: No jo, taky jsem si říkal, že to zní jako nějaká art rocková kapela, což teda určitě nejsme :-). Je ale pravda, že jednotlivé písničky jsou všechny o dnešní době, o tom co každý prožívá v rámci té naší civilizace a kam to všechno může vést. Zkrátka že v roce 3000 tu budou jako nejvyšší forma života mravenci. Vyložit si to můžete tak, že lidstvo vyhyne a zůstanou jen mravenci, nebo že se z lidí mravenci stanou v rámci evoluce. To už je každým z nás.
  C: No tak je to trošku reflektování toho, co se tu teď děje, ale na druhou stranu jsme nikdy nebyli politická kapela, takže spíš jen tak vzdáleně. Podle nás tu bude na planetě v roce 3000 už jen obří hmyz a pár lidí, který se budou někde skrývat, něco jako v komiksu Galaxia pokračování Vzpoury mozků, který vycházel v ABC.
 • Už víte, kdy a kde proběhne křest? Bude ten koncert něčím výjimečný pro LM? 
  C: Křest proběhne až po turné s kapelou Mandrage, které startuje 24. 1. a končí 30. 3. 2019 po celé ČR. Bude se konat 3. 4. v pražském klubu Futurum. Bude to výjimečné tím, že se po letech vrátíme na místo činu, protože tam proběhl křest naší první desky Spacepunk 2001 a i spoustu dalších koncertů včetně silvestrovských s Divokým Billem atd.
 • Už podruhé jste se při financování alba obrátili na Hithit… jaké s tím mate zkušenosti? Asi dobré, když jste dvakrát vybírali touto metodou. 
  C: Tak my jsme do toho vždycky šli trochu s obavou, jestli se to podaří a musíme smeknout před našima věrnýma fanouškama, protože to pokaždý klaplo a vybralo se i na podruhé něco kolem 120% cílové částky.
 • Kdy asi jste začali s přípravou na novou desku? Hned po Válce světů (2015), anebo až pod tlakem nezbytnosti? Kdy si kapela, která není tlačena žádnou smlouvou s vydavatelem, řekne, že je čas na další posun a vývoj, respektive na novou desku? 
  L: Já jsem rád, že nejsme nikým tlačení a že jsme sami sobě firmou.
  C: No to je vždycky trochu složitý :-), určitě to nebylo hned po Válce světů. To asi ani nejde, po nový desce je potřeba si dát od tvoření trochu odstup a načerpat nový nápady. Vždyť Civilizace vychází až skoro po čtyřech letech. My to máme tak, že vždycky jedem tak na týden někam na chalupu na kapelní soustředění a tam třídíme nápady a tvoříme. Ale těch soustředění je na jednu desku potřeba absolvovat aspoň čtyři až pět.
 • Je to vaše tedy šestá řadovka… bylo její nahrávání jiné než u předešlých nosičů? 
  C: No jak se to vezme, každý nahrávání je trochu jiný – jiný studio, jiný lidi, jiný songy, jiná nálada atd. Tentokrát to bylo hlavně jiný v tom, že celá deska vznikla v několika studiích. A taky nám to nahrávání trvalo dýl, začali jsme na jaře a skončili až ke konci roku, bylo to takový rozfázovaný.
 • Předpokládám, že u vás bude první hudba a do toho Looky skládá verše? Nebo máte i opačný způsob práce? 
  L: Je to tak, jak říkáš, jsou ale někdy i výjimky - hlavně u písniček, kterým jsem složil i hudbu, tam to může někdy začít od textu. Nebo když jsme kdysi zhudebňovali text Jaroslava Rudiše U-Bahn. Jak dělám texty, tak po dokončení každého alba mám pocit totálního intelektuálního vyčerpání a myslím si, že už nikdy žádnou další písničku neudělám - že už jsem všechno řekl. No a po roce už načerpám nějaké nápady a postupně se plním novými zkušenostmi a zážitky, ze kterých pak přirozeně vzejdou nové texty a písničky.
 • Autorsky se dělí Cvanc s Lookym? Nebo stačí nápad, riff nebo motiv a jde o kolektivní dílo? 
  C: Od začátku to máme tak, že se o hudební stránku dělíme rovným dílem s Lookym. Ono to i tak nějak přirozeně vychází, vždycky jeden z nás přinese více či méně hotový nápad, který společně doděláváme.
  L: Mám pocit, že tuhle desku jsme hodně dělali dohromady všichni na našich soustředěních na horách. To si myslím, že je pozitivní trend, který nás stmeluje.
 • Deset písniček se stopáži přes 35 minut se může zdát málo, ale za sebe mohu říci, že na desce nejsou hluchá místa, takže souhlasíte, když zopakuji, že někdy méně je více? 
  L: Rozhodně, dokonce jsem se tímto heslem řídil i u basových linek.
  C: Já si myslím, že to takhle bohatě stačí, za mě je tam přesně to, co tam má být - nic víc, nic míň. V dnešní době, kdy všechno pádí zběsilým tempem, bude úspěch, když si to někdo poslechne v klidu celý od začátku až do konce :-)
 • Nastaly nějaké obtíže při nahrávání či míchání desky? Kde jste nakonec vlastně nahrávali? Dnes je trend střídat studia, na každou píseň být jinde či celé album pořídit někde v cizině nebo mít slavného producenta… jak se zařídili Lety mimo? 
  C: Tak my jsme především trochu limitovaný financema, takže musíme nějak vymyslet, aby to bylo co nejlepší, a zároveň jsme na to měli. Základy jsme nahrávali u Borise Carloffa ve studiu Soundevice, kde má špičkový vybavení. Zpěv Looky už nedělá jinde něž u Aleše Zenkla ve studiu Marecords, Aleš je takovej Lookyho guru na zpěv :-). A míchal to Jirka Janouch, kytarista Anny K., (míchal mimo jiné i jednu skladbu na nové Lucii) ve studiu First floor.
 • Některé songy jste hráli již během léta, a pokud se nepletu, tak první ochutnávka byla Diskrétní zóna. Pak Žižkaperk a v těsném závěsu dvojice Party bitch a klipovka Civilizační a teď na posledních koncertech i Zkouška sirén. Tedy polovička pecek byla odhalena před vydáním desky. Jaké máte ohlasy na nové písně? Změnily se nějak od live verze k té studiové? 
  C: My si dost často zkoušíme nový pecky na lidech, jak budou reagovat a taky si je potřebujeme takzvaně ohrát. Nový skladby vždycky projdou takovou cestou vývoje – od vzniku písničky na soustředění anebo ve zkušebně, přes koncerty až po nahrávání. Vždycky se nějak dotvářej až do finální podoby, ale většinou to není nijak radikální, že bys to, co je na desce nepoznal od první verze. Některý detaily se dodělávají až ve studiu.
 • Klip na Civlizační byla jasná volba? Proč? V čem je podle vás nejsilnější nebo byl jasný záměr, jak má klip vypadat? 
  L: Nebyla to úplně jasná volba, ale Civilizační byla velmi kladně přijímaná na koncertech, tak jsme jí nakonec vybrali, jako první vlaštovku - hlavně pro naše fanoušky, kteří se už nemohli dočkat desky.
  C: Původně jsme chtěli točit klip na Diskrétní zónu, pak na Žižkaperk, pak na Party bitch a až nakonec jsme to natočili na Civilizační :-). Byla to zase nějaká souhra náhod, bavili jsme se o nějakém nápadu s naším kámošem a tvůrcem samplů Ondrou a on říkal, že zná kluka, co by tohle přesně uměl natočit. No a slovo dalo slovo a vznikl klip na Civilizační.
 • Už jsem to nakousl a pak jsme utekli jinam, ale chtěl jsem se dostat ke zvuku. Letos hrané nové písně znějí naživo přeci jen drsněji a syrověji, deska je taková více rádiové přijatelná. Je to náhoda či záměr? 
  L: Taky mi to tak přijde, ale myslím, že je to ku prospěchu věci. Určitě na tom má zásluhu Jirka Janouch, kterému jsme dali plnou důvěru a smíchal to podle jeho nejlepšího vědomí a svědomí.
  C: No záměr to úplně není, nicméně mám pocit, že koncerty jsou prostě takový, jaký jsou, teda spíš syrový a živelný a nahrávka je taková víc učesaná. Taky na tom má asi trochu podíl Jirka Janouch, který to tak smíchal. Já jsem ale třeba rád, že to tak je, při poslechu desky tam slyšíš i spousta dalších zvuků, samplů a takových studiových vychytávek, který na koncertě buď nejsou a nebo spíš zapadnou.
 • U studiových nahrávek slyším náznaky či zvuky nebo nálady jako u třeba Placebo, Cure, Pixies nebo dokonce i vykopávek jako třeba Joy Divison. Přeci vaše nezařaditelnost je opět trosku komplikující prvek: chceme znít jako poslední deska třeba Muse. Hrát metal nebo punk, máte to snazší. Metallica a třeba Exploited. Jak jste tvořili sound a jak jste vy tři z kapely a zvukový inženýr kooperovali? 
  C: Je fajn, že je to tam slyšet a zrovna tyhle super kapely, ale žádný záměr to nebyl. My zníme prostě jako Lety mimo, a jak už jsem říkal dříve, ani se nesnažíme hrát jeden konkrétní styl a nebo jako někdo. Hrajeme prostě jak nás to baví a zní to takhle a s nikým to nekonzultujeme :-).
 • Je sranda, že Jiří Janouch se zná s Alešem Zenklem, kde Looky již léta nahrává zpěvy z kapely Ospalá budoucnost a kluci spolu hráli v době, kdy vy jste začínali… hudební svět je zkrátka malý.
  L: Nic není náhoda ;)
  C: Jó to je celkem vtipný a my se s nima v podstatě taky známe od tý doby. Tady se ale znaj myslím prakticky všichni, co se pohybují na této scéně. Pro zajímavost já jsem chodil s Alešem a Jirkou hrát asi před 15 lety každou neděli hokejbal.
 • Už jsme zmínili deset pecek na nové desce… která se podle tebe bude hrát v novém playlistu?  A kterou máš ty osobně nejraději?
  L: Osobně mám teď nejraději písničku "To není", ale ta se asi NA playlist nedostane, neb tam hraje zásadní part na klávesy Franko Bořík z Mandrage.
  C: Určitě tam bude Civilizační, Party bitch, Zkouška sirén a zvažujeme i Supermarket lovers. Já žádnou konkrétní oblíbenou skladbu nemám, líbí se mi všechny :-).
 • Můžeš něco říci k jednotlivým písničkám. Zda tě baví, kdo ji složil, nějaká osobní vzpomínka při vzniku nebo jak si vysvětluješ text nebo hudebně něco zajímavého… 
  L: 
  Civilizační - Písnička o útěku před technologiemi, soc. sítěmi, bahnem internetových diskuzí.
  Diskrétní zóna - Tady jsem dokonce složil kytarovou vyhrávku a vím přesně kdy - při míchání Války světů v Bratislavě. Brnkal jsem si v režii a najednou to bylo na světě.
  Party bitch - Melodii jsem vymyslel u bazénu na dovolený - jen v hlavě, takže jsem si jí musel zazpívat do mobilu a až doma jsem k ní dělal akordy. Textově mě inspiroval životní styl naší bývalé managerky, když byla ve své nejlepší formě. :) 
  Zkouška sirén - Motiv "Sirén" jsem měl v hlavě asi 5 let a navíc jsem teď zjistil, že moje kamarádka se zajímá o sirény, leze kvůli nim po střechách a ví o nich všechno....zvláštní koníček.
  To není - Tahle písnička vznikla od basové linky, když jsem si brnkal v práci na starou Jolanu Disco Bass - výrobní číslo 0032.
  Tak nevím - Písnička, kterou jsme hráli se Samirem Hauserem v roce 1995.
  Žižkaperk – Bydlím na Žižkově, takže inspirace je jasná, tohle všechno se tam normálně děje.
  Supermarket lovers - Ta vznikla na soustředění v Krkonoších, když jsme všichni měli ty největší kocoviny na světě. No a je neuvěřitelné, jaká hezká písnička z nás vypadla.
  Secondhand - Text na tuhle písničku mě napadl v Secondhandu Flóra. Zmiňuji v něm film Věry Chytilové "Faunovo Velmi pozdní odpoledne" a když byl text hotov a přišel jsem domů, dávali ten film v televizi. Náhoda? Nemyslím si.
  Mravenci - Původně jsem myslel, že to nebude ani písnička, spíš intro… no a nakonec skladba jak ze soundtracku k filmu Návštěvníci vs. Akta X.
 • Vydáváte nejen klasické CD ale i první leťácké LP. Má někdo z vás doma gramofon? Nebo to je pro fanoušky? Limitovaná edice zní zajímavě a sběratelsky hodnotně. 
  L: Na ten vinyl se těším nejvíc a kvůli němu si ten gramec pořídím.
  C: No chtěli jsme si udělat radost a konečně taky vydat vinyl, ale vydáváme ho hlavně kvůli našim fanouškům. Celkem dost lidí nám říkalo, ať už konečně vydáme LP, protože mají doma sbírku vinylů a limitovaná edice je vždycky zajímavá. Já osobně mám doma takovej starej gramec, co jsme měli na půdě, ale ten teda nějakej exklusivní poslech nemá.
 • Čeká vás dlouhé klubové turné s Mandrage. Pro vás prostředí přirozené, oni asi zažijí trošku návrat z velkých pódií zpět… jak připravujete repertoár a objeví se něco z nového počinu? Přeci jen nepředpokládám, že publikum Mandrage bude znát vaše staré pecky… tím chci říci, že je asi jedno, kam sáhnete a jak hluboko…
  C: Nemáme před nima moc velkej prostor, tak to nakombinujeme ze skladeb z nové desky a osvědčených hitů.
 Booking: booking@letymimo.com

design & developed by RJNK © lety mimo 2019